Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Ish-ministri i Informacionit: Kishte sinjale për vrasjen e Ahmet Krasniqit

Ish-ministri i Informacionit në Qeverinë e Kosovës në ekzil në vitet nëntëdhjetë, Xhafer Shatri, ka thënë se rreth vrasjes së Ahmet Krasniqit ka pasur sinjale se mund të ndodhte.

“Por, kurrë nuk do ta besoja se shqiptarët në ato rrethana, në orën më të ligë të Kosovës do ta vrasin njëri-tjetrin. Aq më tepër një kuadër si Ahmet Krasniqi, i cili me mish e shpirt donte t’i bashkonte shqiptarët, për ta formuar një ushtri të mirëfilltë”, ka thënë ai në KTV.

Shatri ka shtuar se Adem Demaçi pas kësaj vrasjeje është larguar.

“Ka thënë për shkaqe shëndetësore, por realisht është ndier i tradhtuar. Ahmet Krasniqi është vrarë gjithashtu për ta penalizuar Adem Demaçin, që vërtetë nuk e shihte luftën si çështje sektare, të vetëm një grupi individësh që duan ta marrin historinë dhe fatin e Kosovës në duart e veta. Ai e ka parë Kosovën shumë më gjerë”, ka vazhduar Shatri.

Shatri po ashtu ka bërë të ditur se pas vrasjes së Krasniqit, në qeverinë e atëhershme është folur nëse duhet lëshuar komunikatë apo jo.

“Iu kam thënë: ‘Si guxoni të mos lëshojmë komunikata që është vrarë ministri i Mbrojtjes?’”, ka treguar ai, duke shtuar se “në asnjë rrethanë nuk do ta kishte lejuar mosreagimin e qeverisë së atëhershme”.

Ai ka zbardhur se kishte dëgjuar që ka pasur të tillë brenda qeverisë që kanë thënë që “kjo punë të lihet kështu”.

“Këtë e ka thënë njëri prej njerëzve kryesorë të qeverisë, por unë nuk e kam lejuar një gjë të tillë dhe e kam telefonuar z. Asllan Bajramin që asokohe ka qenë redaktor i redaksisë sonë në televizionin satelitor dhe ai e ka dhënë informatën”, ka thënë ai.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...