Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni Rekomanduar

Ish presidenti bullgar Plevneliev: Nuk do e bllokojmë Maqedoninë e Veriut

Sofje, 12 shtator – Ish-presidenti i Bullgarisë, Rosen Plevneliev konsideron se Bullgaria nuk do ta bllokojë konferencën e parë ndër-qeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së.

Reagimi vjen menjëherë pasi që zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes, Krasimir Karakaçnov deklaroi se nëse nuk zgjidhen çështjet historike me Maqedoninë atëherë Bullgaria do të bllokojë konferencën ndër-qeveritare.

“Unë mendoj se kjo nuk do të ndodh. Bullgaria gjithmonë ka mbështetur RVM-në dhe prosperitetin e saj demokratik dhe evropian. Agjenda e Sofjes, kur Bullgaria ishte kryesuese me BE-në, hapi rrugën e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së. Bullgaria e para e pranoi Maqedoninë. Ne jemi popull vëllazëror”, tha Plevneliev.

Sipas tij, çështja me mospajtimet rreth figurs së Goce Dellçevit duhet të zgjidhet.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...