Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

“Jam krenar që jam mik i Erdoganit”/ Rama: Mitsotakis do të vijë në Shqipëri për marrëveshjen

Kryeministri Edi Rama edhe një herë tjetër mohoi që të ketë patur ndërhyrje nga Turqia për prishjen e marrëveshjes së 2009 mes Shqipërisë dhe Greqisë. Gjatë një interviste për median greke “Mega Tv”, Rama u shpreh se nuk ka asgjë të tillë. Madje tha se ndihet krenar që ka një mik si Erdogan.

“Nuk është e vërtetë. Në atë kohë unë isha udhëheqësi i partisë socialiste, domethënë opozita, dhe nuk isha takuar, dëgjuar apo biseduar me Erdoganin kur ai ishte kryeministër. Çështja shkoi në Gjykatën Kushtetuese, e cila nxori këtë vendim. Kështu që Turqia nuk gjendej askund. Unë thashë që e kuptoj zhgënjimin e Dorës, sepse ajo nënshkroi marrëveshjen, por këto gjëra ndodhin. Jam krenar që jam mik i Erdoganit. Ai kurrë nuk u përpoq të më tregonte asgjë për këtë. Ka qenë një çështje që nga viti 2009 që duhet të zgjidhet. Ne mund ta zgjidhim atë. Shqipëria ka bashkëpunim strategjik me Turqinë dhe Greqinë, por nuk e ndiej që është midis Skyla dhe Charybdis. Anshtë një nder për Shqipërinë që ka këta miq. Greqia është më shumë se një fqinj, sepse kemi edhe grekë që jetojnë në vendin tonë, shumë vite tani.”

Gjithashtu, Edi Rama bëri me dije se së shpejti kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis dhe ministri i Jashtëm grek do të vizitojnë Shqipërinë për të hedhur hapa përpara drejt marrëveshjes për detin.

“Pas disa javësh unë do të pres ministrin e Jashtëm në Shqipëri për të diskutuar këtë çështje dhe menjëherë më pas shpresoj të pres kryeministrin grek. Ai vetë ka vizituar Shqipërinë përpara se të merrte post politik dhe është koha që ai të kthehet. Babai i tij ishte zyrtari i parë grek që vizitoi vendin edhe para rënies së regjimit. Unë e kujtoj atë. Ishte një vizitë shumë interesante dhe e rëndësishme.”

Kryeministri vlerësoi marrëdhëniet e mira që ka sot Shqipëria me Greqinë, si edhe vlerësoi Mitsotakis për ndihmën e dhënë gjatë tërmetit. Ai u shpreh i bindur se do të gjendet një zgjidhje mes dy vendeve.

“Tani më duhet të them se jam befasuar pozitivisht nga qeveria greke, kryeministri Z. Mitsotakis dhe ninistri i Jashtëm Z. Dendias, sepse ata janë njerëz mahnitës, me zemër të hapur dhe vullnet për të ecur përpara, pa një axhendë të fshehur dhe ambicie për të sjellë marrëdhëniet midis vendeve në të njëjtin nivel të marrëdhënieve të njerëzve, të cilat janë të shkëlqyera. Ne jemi pranë njëri-tjetrit, nuk mund të bëjmë gjëra vetëm ose nuk mund të jetojmë pa e kuptuar dhe pa respektuar faktin që tjetri është pranë nesh. Ne duhet të arrijmë një marrëveshje dhe jam i bindur se do të gjejmë një zgjidhje.”

Sa i takon konfliktit Greqi-Turqi, Rama deklaroi se burrat e mëdhenj i zgjidhin problemet.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...