Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Jeff Bezos shiti 3 miliardë dollarë aksione në Amazon

Ai dëshiron ti përdorë ato për të financuar fillimin e një rakete Blu Origin.

Bosi i Amazonës, Jeff Bezos ka përfituar nga rritjet e fundit të çmimeve. Në ditët e kaluara, ai ka shitur aksione të shtëpisë së tregtimit në internet që ai themeloi me vlerë 3.1 miliardë dollarë (2.6 miliardë euro), sipas dokumenteve të bursës nga e mërkura, transmeton Telegrafi.

Që nga fillimi i vitit, aksionet e Amazon kanë fituar 73 për qind në vlerë.

Kompania përfiton nga pandemia e coronavirusit sepse shumë njerëz të prekur nga ky virus porositin mallra në internet.

Bezos kishte njoftuar se do të shesë afro 1 miliard dollarë aksione në vit për të financuar kompaninë e tij të raketave Blue Origin.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...