Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Joe Biden flet për Kosovën dhe Shqiperinë

Kandidati per president te SHBA-ve Joe Biden ka leshuar nje deklarate permes se ciles u drejtohet shqiptareve. Mes tjerash Biden dhe kandidatja per nenpresidente Kamala Harris deklarojne:

– Pavaresia e Kosoves eshte e pakthyeshme dhe ne perputhje me te drejten nderkombetare

– Biden deklarohet si mbrojtes i integritetit territorial te Kosoves dhe insiston qe marreveshja mes Kosoves dhe Serbise te perfshije njohjen e ndersjelle

– Joe Biden ka perkrahur nderhyrjen e NATO-s per çlirimin e Kosoves me 1999

– Biden kritikon politiken e “pabalansuar” te Trumpit ndaj Kosoves dhe Serbise, me fjale te tjera Biden kundershton qendrimet e ashpra e arrogante te ekipit te Trumpit ndaj Kosoves

– Natyrisht Biden thekson se do te perkrahe Shqiperine dhe integrimin e saj ne BE

– Ne piken e pare te deklarates Biden citon Veton Surroin: “Ai ka qene njeriu te cilit i kemi telefonuar ne Washington edhe ne fillim te viteve 90-te…”.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...