Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Jozyrtarisht/Arrestohet në Gjermani djali i Zhan Mitrev, ishte pjesë e celulës terroriste të ISIS?

Shkup, 10 shtator – Më 12 nëntor 2019, policia gjermane shkatërroi një celulë terroriste të ISIS dhe në operacion, tre persona u arrestuan – dy turq (21 dhe 22) dhe një maqedonas (24). Operacioni u zhvillua në qytetin gjerman të Offenbach – raporton “Deutsche Welle” transmetojne mediat maqedonase.

I dyshuari i parë maqedonas ishte përgatitur dhe planifikuar një sulm terrorist në objektet kryesore në të gjithë Gjermaninë dhe për aksionin ai siguroi kimikate për krijimin e një bombe, shkruan Agjencia Kombëtare e Informacionit Gjerman.

Sipas autoriteteve gjermane, “Deutsche Welle” shkruan, të tre planifikuan një sulm me bombë që synonte të shkaktonte sa më shumë viktima të mundshme në rajonin e Rhein-Main përreth Frankfurtit, por deri më tani nuk kishte ndonjë qëllim specifik.

Zyra e prokurorit të Frankfurtit tha në dhjetor se policia ishte përgjigjur “në kohën e duhur për të parandaluar dëmtimet e mëtejshme”.

170 oficerë policie ishin të përfshirë në operacion, duke përfshirë forcat speciale. Bastisja në shtëpitë e tre terroristëve zbuloi dokumente dhe informacione në lidhje me organizatën dhe qelizat e tjera terroriste.

Sipas informacionit jozyrtar, maqedonasi i arrestuar është Filan Mitrev (24) i cili kishte shtetësi gjermane dhe maqedonase. Filan ka postuar disa fotografi me motive arabe në rrjetet sociale dhe nga lista e miqve të tij shihet se ai ka komunikuar intensivisht me njerëz nga bota Arabe.

Përveç fotove me simbolikë në lidhje me idenë e ISIS, Filan Mitrev u fotografua gjithashtu me kardiologun Zhan Mitrev, dhe sipas informacioneve jozyrtare, saktësisht Filan Mitrev është djali i Zhan Mitrev.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...