Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Kanzurov: Gjuha maqedonase është e re, nuk ishte në shekullin e 19 e as në të mesmin

Shkup, 16 shtator – Gazetari Viktor Kanzurov në paraqitjen e tij të ftuar në 24 analiza mbi temën e marrëdhënieve maqedono-bullgare shkaktoi një debat të nxehtë se disa nga revolucionarët maqedonas ishin me origjinë bullgare të njohur në të gjithë botën.

“Dimitar Vlahov konsiderohet një person pozitiv në Maqedoni. “Ai tha në gazetën Makedonsko delo në 1928 se Goce Delchev ishte bullgar nga kombësia, por ai gjithashtu tha se ai ishte një maqedonas dhe jo një nacionalist,” tha Kanzurov.

Kanzurov beson se nuk ka asnjë shfaqje televizive kushtuar Maqedonisë në Bullgari.

“Kërkesa përcillet gabimisht, nuk hyn në përcaktimin e sotëm të qytetarëve, as nuk mohohet ndjenja kombëtare, as nuk mohohet gjuha. Është e qartë për shumicën e bullgarëve që njerëzit këtu janë pjesërisht miqësorë dhe pjesërisht të urryer. “Ka të bëjë vetëm me interpretimin e historisë.”

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...