Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Kapen 28 emigrantë në Llojan dhe Vaksincë, arrestohen tre persona

Shkup, 20 shtator – Njëzet e tetë emigrantë janë gjetur në mëngjes në një aksion të policisë gjatë bastisjes në dy shtëpi në fshatrat Llojan dhe Vaksincë, ndërsa tre persona janë arrestuar në lidhje me rastin.

Siç informon sot Suzana Praniq Talevska, nga Sektori për marrëdhënie me opinionin në MPB, pjesëtarët e Qendrës rajonale për punë kufitare Veri në bashkëpunim me Njësinë për sistemim të parë dhe nëpunës policor nga SPB Kumanovë, pas urdhërit të dhënë paraprak nga Gjykata Themelore Kumanovë herët në mëngjes kanë kryer bastisje në dy shtëpi në fshatrat për shkak të dyshimit për vepër penale të kryer “fshehje të emigrantëve”.

“Gjatë bastisjes së kryer në shtëpinë dhe hapësirat ndihmëse në pronësi të personit Q.A.(66) në fshatin Vaksincë janë gjetur 10 persona emigrantë nga Bangladeshi për shkak të së cilës Q.A. dhe F.A.(27) të dy nga fshati Vaksincë janë arrestuar, ndërsa në fshatin Lojane gjatë bastisjes së shtëpisë dhe hapësirave ndihmëse në pronësi të A.A. (48) i cili për momentin është jashtë shtetit janë gjetur gjithsej 18 persona emigrantë, prej të cilëve 16 nga Pakistani dhe dy nga Afganistani mes të cilëve edhe katër fëmijë të mitur. Në lidhje me ngjarjen është arrestuar personi Z.A. nga fshati Lojane”, informon Praniq Talevska.

Gjatë ditës së sotme personat e arrestuar do të nxirën para gjykatës, emigrantët do të dërgohen në qendrën pranuese “Vinojug” në Gjevgjeli, ndërsa deri te PTHP për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit kundër këtyre personave do të ngriten padi përkatëse për shkak të dyshimit për vepër penale të bërë “fshehje të emigrantëve” sipas nenit 418 të Kodit penal.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...