Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

KE e dënon brutalitetin policorë kundër romëve

Bruksel, 28 shtator, zhurnal.mk – Komisioni Evropian është njoftuar edhe e dënon brutalitetin policorë kundër personave me origjinë rome në Manastir javën e kaluar.

“Qartë dënojmë përdorimin të padrejtë të forcës dhe vërejmë se autoritetet kanë dënuar incidentin dhe kanë ndërmarrë hapa për t’i sjellë përgjegjësit përpara drejtësisë,” deklaroi zëdhënësja për Zgjerim e Komisionit Evropian Ana Pisonero.

Komisioni Evropian nuk ka komentuar hetimin ose procedurat gjyqësore, por tha se qëndrimi i tij mbi brutalitetin e policisë dhe përdorimin e tepruar të forcës ishte “shumë i qartë”.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...