Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Këtë vikend fillon llogaritja dimërore e kohës

Shkup, 22 tetor, zhurnal.mk – Maqedonia e Veriut dhe pjesa tjetër e Evropës, me përjashtim të Rusisë, Bjellorusisë dhe Islandës kalojnë në llogaritjen dimërore të kohës natën midis së shtunës (24 Tetor) dhe së dielës (25 Tetor). Në orën tre të mëngjesit akrepat kthehen një orë mbrapa, përkatësisht koha në tre do të llogaritet si ora dy.

Llogaritja dimërore e kohës fillon çdo fundjavë të fundit të tetorit dhe zgjat deri në fundjavën e fundit në mars të vitit vijues, kur fillon përsëri llogaritje verore e kohës.

Parlamenti Evropian më 4 mars të vitit të kaluar votoi për heqjen e ndërrimit sezonal të kohës nga viti 2021. Por Këshilli i BE-së nuk ka marrë akoma vendim përfundimtar, kështu që nuk është plotësisht e sigurt se ky do të jetë ndërrimi i fundit i orëve në BE.

Ndryshimi sezonal i kohës, përveç në Evropë, zbatohet në shumicën e vendeve të Amerikës Veriore dhe Qendrore si dhe në shumë vende të tjera të botës.

Koha nuk ndryshohet në Japoni, Korenë e Veriut dhe as në vendet e kontinentit afrikan.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...