Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Kjo është ‘arma’ më e madhe e Mercedesit kundër Teslas

Mercedes tashmë ka lansuar disa modele elektrike në treg, duke i lënë ato më të mëdhatë për në fund.

Këta janë kamionë elektrikë të cilët pritet të dalin në shitje në mes të vitit të ardhshëm, transmeton Telegrafi.

Më i bukuri dhe më praktiku nga këta kamionë është eActros LongHaul, një kamion i aftë të përshkojë rreth 500 km pa u ndalur. Është ende në zhvillim, dhe kopjet e para në përdorim komercial priten të dalin në vitin 2024.

Kujtojmë, Tesla Semi ka një diapazon më të madh (800 km) dhe duhet të dalë në treg vitin e ardhshëm.

Më në fund kemi ardhur te kamioni GenH2.

Falë hidrogjenit dhe qelizave të karburantit, ky kamion mund të drejtojë mbi 1000 km pa u ndalur me dy rezervuarë me një kapacitet total prej 80 kg hidrogjen.

Secili motor elektrik siguron rreth 330 kW energji maksimale, dhe deri në 2,071 Nm çift rrotullues.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...