Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Komisionet parlamentare, BDI dhe BESA gjejnë kompromis

Shkup, 10 shtator, zhurnal.mk – Koordinatorët e grupeve parlamentare në koordinim e fundit që kanë pasur me kryetarin e Parlamentit Talat Xhaferi kanë bërë të ditur se kanë arritur pajtueshmëri për ndarjen e komisioneve. Numri mbetet i njëjtë, 8 komisione LSDM dhe Besa, 8 VMRO-DPMNE, 3 BDI dhe 2 ASH-AAA.

Mosmarrëveshja mes Lëvizjes BESA dhe BDI-së është tejkaluar. BDI do të udhëheq Komisionin për Çështje Evropiane, ndërsa BESA atë për Kulturë. ASH do ta ketë Komisionin Anketues për liri dhe të drejta si dhe komisionin për punë sociale.

Shërbimet po punojnë për ndarjen e deputetëve dhe pas përfundimit propozimi dorëzohet në arkivin e Parlamentit pas çka edhe hapet rruga për votimin e tyre dhe kthimin e shtëpisë ligjvënëse në funksion.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...