Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

T’i kushtojmë vëmendje shëndetit tonë të syve është thelbësore ndërsa plakemi, por nuk ka të bëjë vetëm me mbajtjen e mprehtë të shikimit.

Sytë tanë gjithashtu mund të na japin shenja të rëndësishme për atë që po ndodh me pjesën tjetër të trupit tonë.

Ne të gjithë e dimë se sytë janë quajtur dritaret e shpirtit, por sipas një studimi të fundit, ato janë me të vërtetë “dritaret për shëndetin tuaj” – dhe ato janë veçanërisht të shkëlqyera për të zbuluar ndonjë shenjë të hershme ose problem themelor me sëmundjen e zemrës.

Si mund të tregojnë sytë tuaj shenja të sëmundjes së zemrës

Një nga arsyet që mjekët na ekzaminojnë sytë gjatë një kontrolli të rregullt është se ata mund të shohin indet e trurit përmes retinës, plus qelizat e kuqe të gjakut dhe enët e ndryshme. Kohët e fundit, një studim i botuar në EClinical Medicine zbuloi se diktimi i lezioneve ishemike perivaskulare të retinës (RIPL) brenda syve është një tregues i sëmundjes së zemrës te pacientët.

Studiuesit arritën në përfundimin se disa faktorë, të tillë si ulja e qarkullimit të gjakut ose presioni i lartë i gjakut, do të shkaktojnë dëme të dukshme në enët e gjakut në sytë tuaj – një tregues i hershëm i sëmundjes së zemrës. Simptomat e RIPL përfshijnë gjithashtu humbje të papritur dhe pa dhimbje të shikimit së bashku me humbjen e përqendrimit në njërin ose të dy sytë tuaj.

Kjo nuk vlen vetëm për sëmundjet e zemrës. Sytë tuaj mund të japin një vështrim shumë më të thellë në zona të tjera të trupit me shenja të ngjashme të qarta se diçka ka shkuar keq.

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

Gabimet në fjetje që bëjnë të shtoni peshë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...