Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Kosova hap pjesërisht shkollat/ Mësim i koordinuar: Dy ditë në shkolla, tre ditë online

Këtë të hënë Kosova ka hapur pjesërisht  dyert e shkollave, pas disa muajsh mësimi online. Nxënësit dhe mësuesit janë të detyruar të mbajnë maskat, të ruajnë distancën fizike prej 1.5 metrash dhe të respektojnë kushtet e higjienës. Gjithashtu, në çdo shkollë është bërë gati një dhomë izolimi për personat që mund të shfaqin simptoma të sëmundjes.

Ndërkohë Ministria e Arsimit ka marrë masat që në rast nevoje, të sigurojë zëvendësimin e menjëhershëm për të paktën 300 mësues me probleme shëndetësore.

Në shkollat fillore do të ketë personel të posacëm për matjen e temperaturës.

Ndërsa disa shkolla të mesme janë pajisur me porta dezinfektimi dhe task forca individuale që do të raportojnë rregullisht mbi situatën shëndetësore.

Parashkollorët, klasat e para, të dyta, të treta, të gjashta dhe të dhjeta kanë nisur sot mësimin në shkolla ndërsa klasat e tjera fillojnë më 21 shtator me mësim të kombinuar, dy ditë në shkolla, tre ditë online.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...