Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Kosovës i shtohen edhe 1 mijë e 500 specializantë

Sistemit shëndetësor i janë shtuar edhe 1 mijë e 500 specializantë. Kështu është bërë e ditur në një konferencë për media që u mbajt pas takimit që kishte i pari i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti dhe ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj.

Shefi i ekzekutivit po vlerëson se ky është një hap shumë i madh në shëndetësi.

“Është hapi më i madh që është bërë në shëndetësi për katër vite, për të krijuar kapacitete të nevojshme në institucionet tona shëndetësore”, ka thënë Hoti.

Kurse, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, thotë se nga ky vit do të hapen konkurse për specializant çdo vit.

“Mjekët tanë, akademikët e ardhshëm 1mijë e 500 familjet e tyre sot më shumë se sa të gëzuar do të jenë të kënaqur që në sistemin shëndetësor po shtohen edhe 1 mijë e 500 specializantë…Ministria e Shëndetësisë nga ky vit do të hap konkurs për specializant çdo vit”, ka thënë Zemaj.

Sa i përket rritjes së numrit të rasteve me Covid-19, Hoti e Zemaj kanë vazhduar të bëjnë thirrje për zbatim të masave, derisa nuk paralajmërojnë për ndonjë mbyllje.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...