Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Kreu i mafies shqiptare kërcënon ministrin dhe gjyqtarët grekë, organizoi vrasjen e një hetuesi

Kërcënime të pashembullta për…çështje ndaj gjyqtarëve të vendit por edhe në dëm të drejtuesve të Maximos u bënë nga udhëheqësi i “mafies shqiptare” në Greqi në paraqitjen e tij para Hetuesit Special të Apelit dhe kompetent për çështjet e terrorizmit,  Eftychi Nikopulos.

Krimineli në fjalë, i cili është akuzuar për organizimin në tetor 2017, të vrasjes së kriminologut Michalis Zafeiropulos në Kolonaki, si dhe aktivitete të tjera kriminale brenda dhe jashtë burgjeve, u thirr më 14 korrik dhe në fillim të gushtit përpara hetuesit në fjalë.

Ndërkohë, Shërbimi Kundër Terrorizmit kishte formuar në periudhën 2019-2020 një dosje të madhe të çështjes për mafien e burgut Korydallos me përfshirjen e avokatëve kryesisht kriminelë shqiptarë dhe grekë.

Shqiptari, anëtar kryesor i bandave shqiptare, u thirr për dëshmi të çështjes Zafeiropulos por edhe për vdekjet e të burgosurve në burgun Korydallos.

Një nga kërkesat e hetimit të Nikopulos ishin paratë që kriminelët shqiptarë kishin marrë nga avokatët e njohur grekë, duke pretenduar se donin të paguanin kostot e transportit (në arkivole apo si thonë ata për “rastet” në bisedat e tyre të përgjuara) të trupave të bashkatdhetarëve të tyre të vrarë në Greqi.

“Para për çështjet …”

Në një moment të marrjes në pyetje, krimineli shqiptar deklaroi se “edhe një herë unë do të kërkoj para nga hetuesi (s.s. Z. Nikopulos të cilit i kërkoi falje) për çështjet e tjera që do të vijnë nga këtu e tutje!

Zyrtari i gjykatës e pyeti atë “a i referohen rastet e tjera kërcënimeve ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve që trajtojnë këto çështje?”. Banditi shqiptar iu përgjigj: “M sapo fitoi një Barbie kukull me ato që thatë. Unë nuk kam asgjë për t’i sqaruar fëmijës së Mitsotakis dhe V. (s.s. përmend emrin e një ministri qeveritar).

A duhet të bëj një letër për t’ju larguar nga këtu? Se ju jeni Hetuesi Special dhe nuk e bëni punën tuaj…“.

Krimineli shqiptar më vonë pretendoi se kishte kërkuar 300-400 euro në vitin 2017 për të transportuar trupin e një shqiptari, i cili u vra në Korydallos, nga një biznesmen i atëhershëm i ndaluar, i cili, siç pretendoi ai, “kishte vjedhur 240,000,000 euro nga populli grek”.

Hetuesi Special i Apelit, i cili këmbënguli në pyetjet drejtuar kriminelit shqiptar pavarësisht përgjigjeve të tij të veçanta, i kërkoi atij të zbulonte nëse ai vërtet i kërkonte këto 300-400 euro.

Dhe ai u përgjigj, pak a shumë, se: “Po, pyeta, ai thjesht nuk i kishte me vete sepse i kishte një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Kryeministrit K. Mitsotakis. Kështu që shkova te këshilltari i Kryeministrit dhe i kërkova 400 euro, i thashë arsyen, se i dua për raste për dy miq të vdekur, ai ishte i zënë dhe nuk më tha asgjë. Ai më dha 400 euro dhe unë u largova”, siç zbuloi “To Vima”

Pavarësisht deklaratave të diskutueshme të kriminelit shqiptar (ndër të tjera, gjatë kësaj periudhe ai ishte vazhdimisht në burgjet e vendit)   Apelit special hetues këmbënguli: “Ku je takuar me bashkëpunëtorin e  Kryeministrit”? Përgjigje të ngjashme u dhanë pyetjeve të nëpunësit të gjykatës me kërcënime ndaj personave të ndryshëm.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...