Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Kryeministri Hoti dhe Ministrja Dumoshi e përurojnë në Deçan palestrën që i plotëson kushtet edhe për ndeshje ndërkombëtare

Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja e Sportit Vlora Dumoshi e kanë përuruar sot një palestër të sportit në Deçan, e cila ofron kushte për zhvillimin e ndeshjeve vendore dhe ndërkombëtare në basketboll dhe hendboll.

Pas tri fazave punimi dhe me një kosto prej dy milionë eurove, palestra e cilësuar moderne në Deçan është e gatshme për organizimin e ndeshjeve të basketbollit dhe hendbollit, njofton ministrja Dumoshi.

“Sot, me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti vizituam Deçanin ku bashkë me kryetarin Bashkim Ramosaj dhe bashkëpunëtorë përuruam palestrën e sportit në Deçan, projekt i financuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit”, thuhet në një njoftim të Dumoshit në Facebook.

Tutje, Dumoshi shtoi se kjo palestër i plotëson kushtet edhe për ndeshje ndërkombëtare.

“Projekti ka kaluar nëpër tri faza të punimeve dhe kap vlerën totale prej 2,000.000 €. Është ndër palestrat më moderne e që plotëson kushtet për zhvillimin e ndeshjeve kombëtare dhe ndërkombëtare sipas kritereve të Federatës Botërore dhe Evropiane të Hendbollit (IHF dhe EHF)”, pohoi Dumoshi.

“Po ashtu plotëson të gjitha kriteret për zhvillimin e ndeshjeve në Basketboll në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar duke i plotësuar të gjitha kriteret e FIBA-s”, njoftoi ajo.

“MKRS-ja ka mbështetur vazhdimisht projekte nëpër tërë Kosovën të cilat kanë për synim rregullimin e infrastrukturës sportive. Qeveria Hoti dhe MKRS në vazhdimësi po angazhohen që edhe projekte tjera të ngjashme të shohin dritën sa më shpejtë, konform rregullave dhe kritereve kombëtare e ndërkombëtare”, nënvizoi ajo. /Zeri.info

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...