Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Kume: Me draftin e PS, deputetët janë rezultat i vullnetit të partive

Ende maxhoranca dhe opozita nuk kanë gjetur gjuhën e përbashkët për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Kemi dy drafte ekzistente, me propozime konkrete që diferencën në dukje e kanë tek listimi numerik ose alfabetik dhe një palë të tretë që shfaq pakënaqësitë dhe ngrin procesin për shkak të elementit të koalicioneve. Eksperti për sistemet zgjedhore, ish-kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kristaq Kume, thotë se me draftin e PS, deputetët do të jenë rezultat i vullnetit të partive.

”PS është dakordësuar që lista e zgjedhësve të hapet 100% në parim. Por për mendimin tim, duke iu referuar mënyrës se si do të veprohet me votat parapëlqyese, realisht lista mbetet ajo që propozohet nga partia. Është shumë e vogël mundësia që të kemi një rirenditje të kandidatëve si rezultat i votës parapëlqyese të zgjedhësve. Nëse do të votohet me këtë mënyrë, në ulëset e Kuvendit të Shqipërisë do të ketë shumë pak deputetë që mund të vijnë prej votës preferenciale. Deputetët do të jenë rezultat i vullnetit të partive politike. Ky mekanizëm e bën të pamundur efektivitetin e votës preferenciale të qytetarëve. Ndodhemi përpara ndryshimeve kushtetuese, të cilat kërkojnë të votohet në mënyrë preferenciale. Kushtetuta kërkon që 2/3 e votave të kandidatëve të jenë me votë preferenciale. Sipas variantit të propozuar nga PS-ja, do të thotë se kemi një listë të hapur, por nuk kemi rezultat zgjedhor si produkt i listës së hapur, ky është ndryshimi”,- thotë Kume.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...