Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kundërshtarja e Lukashenkos i dorëzon ultimatumin në rast se ky i fundit nuk jep dorëheqje

Dhjetëra mijëra protestues në Bjellorusi vërshuan rrugët e kryeqytetit të dielën, më shumë se dy muaj pas rezultatit të zgjedhjeve presidenciale ku doli sërish fitues Aleksandër Lukashenko.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kundërshtarja e Lukashenkos, Sviatlana Tsikhanouskaya, mori vetëm 10 për qind të votave si dhe refuzoi këtë rezultat duke thënë se ishte i manipuluar.

Opozitarja e cila aktualisht jeton në Lituani pasi u largua nga frika për sigurinë e saj, bëri thirrje për grevë mbarëkombëtare të hënën në rast se Lukashenko nuk e dorëzon dorëheqjen.

“Ky është ultimatumi i popullit”, vlerësohet të jetë shprehur Tsikhanouskaya.

“Nëse kërkesat nuk plotësohen, bjellorusët do të fillojnë grevën kombëtare”, theksoi ajo.

Belarus protests: Demonstrators fill streets for 11th weekend amid calls for national strike

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...