Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Kur është koha për të ekuilibruar gomat?

Nëse një gomë e përparme nuk është e ekuilibruar, zakonisht do të ndjeni dridhje në timon.

Kur montoni goma, një pjesë e procedurës është balancimi i tyre.

Si do ta dalloni kur ngisni gomat që nuk janë të ekuilibruara?

Shumë nga ‘simptomat’ mund të ndodhin edhe në rastin e defekteve të tjera, transmeton Telegrafi.

Disa prej tyre janë dridhja e timonit, sediljes ose dyshemesë së automjetit (me rritjen e shpejtësisë, rritet edhe dridhja), konsumimi i pabarabartë dhe i përshpejtuar i gomës dhe konsumi më i lartë i karburantit.

Nëse një prej gomave të përparme nuk është e ekuilibruar, ju do të ndjeni dridhjet në timon më shpesh.

Nëse një prej gomave të pasme nuk është e ekuilibruar, dridhjet do të ndjehen më shumë në sediljet ose në dysheme.

Nëse nuk e keni zakon të ndërroni gomat në sezonin vjeshtë / pranverë, duhet t’i ekuilibroni të paktën çdo vit.

Në çdo rast, dridhjet në automjet kërkojnë një kontroll i veturës tuaj.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...