Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Kush është femra që fshihet prapa emrit të veturës Mercedes?

Nuk ekziston person në botë që të paktën një herë nuk ka dëgjuar për veturën e njohur gjermane Mercedes, e cila njëherit mban epitetin e “mbretit të rrugëve”.

Por, pak kush e di se kush fshihet prapa këtij emri – apo më mirë thënë vajza që mban këtë emër dhe që është shkak që themeluesi e ka “pagëzuar” edhe veturën, transmeton Telegrafi.

Bëhet fjalë për Mercedes Jellinek, vajzën e biznesmenit gjerman Emil Jellinek – i pasionuar pas veturave – në veçanti atyre sportive.

Kështu ai një ditë bleu një veturë nga Daimler Company ku me vete mori edhe vajzën, e cila besonte se i solli fat atij dhe më vonë kompanisë që shiti shumë vetura.

Për t’i siguruar në menaxhmentin e Daimler se do të blejë vetura tjera, biznesmeni gjerman pati një kusht – që vetura e tyre e re ta ketë emrin e bijës së tij, Mercedes.

Me kalimin e viteve Daimler Mercedes u bë vetura më e shitur në mbarë botën, duke i dhënë madje epitetin e “epokës së “Mercedesit”.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...