Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Kush janë dy trafikantët që ndihmoi ish kreu i OFL-së përmes mesazheve të kriptuara

Janë mësuar emrat e dy trafikantëve të drogës të cilët dyshohet se janë vënë në dijeni nga ish kreu i OFL-së Artan Shkëmbi mbi faktin se po hetoheshin në Gjermani. Fjala është për Aleksandër Prronin dhe Klaudio Vukajn. Ata dyshohej të ishin pjesë e një grupi të strukturuar që merrej me trafikun e lëndëve narkotike.

Autoritetet gjermane kanë kërkuar informacion për këta dy shtetas dhe kanë hedhur akuza se mbi kërkesën e tyre në Shqipëri, ishte vënë vetë në dijeni grupi kriminal.

Po sipas gjermanëve, ka qenë vetë ish kreu i OFL-së i cili i ka vënë në dijeni dy shqiptarët, duke dekonspiruar kësisoj hetimin. Formati i përdorur sipas tyre ka qenë një platformë komunikimi e kriptuar.

Pas vendimit të gjykatës për të lënë në fuqi urdhrin e pezullimit nga detyra, mbi çështjen ka folur avokati mbrojtës i Shkëmbit, i cili u shpreh ish kreu i OFL-së nuk ka pasur telefon që akseson platformën “encro chat”, e cila sipas hetimeve ishte vënë përgjim.

Nuk ka asnjë provë që Shkëmbi ka qenë përdorues apo pronar i një telefoni që ka enchro chat. Ka dyshime që ne do i verifikojmë. Vetë zoti Shkëmbi është i interesuar për ta zbardhur këtë çështje. Ka drejtuar 170 çështje mes tyre edhe më sekret se kjo dhe nuk ka çeduar asnjëherë. Unë për shkak të sekretit hetimor nuk i bëj publike, ju nëse i keni bëjini publike”, u shpreh avokati mbrojtës Broci./Express

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...