Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

LSDM i përgjigjet VMRO-së: Do të ketë kontroll të pasurisë dhe pronës së gjyqtarëve

Shkup, 6 shtator – LSDM ne pushtet i kthen menjëherë përgjigje në distancë VMRO-DPMNE-së lidhur me kritikat e kësaj të fundit për pushtetin gjyqësor. Sipas LSDM-së prioritet numër një i Qeverisë së re është është pastrimi i gjyqësisë, me kontroll të tërë të pronës dhe gjendjes materiale të çdo gjyqtari dhe prokurori.

“Gjykatësit dhe prokurorët e kanë për obligim të sigurojnë sundimin e së drejtës dhe ligji të jetë i njëjtë për të gjithë, ndërsa gjyqësia duhet të pastrohet, në mënyrë që të ndershmit të mund t’i hetojnë ata që kanë shkelur ligjin”, thotë LSDM përmes një kumtese për media. Kjo parti shkon më tej duke “kërcënuar” gjyqtarët me shkarkim ndaj atyre që u vjetërohen lëndët.

LSDM premton epilog gjyqësor për të gjitha lëndët e hapura nga PSP.

“Për qytetarët, për të ardhmen e shtetit është e rëndësishme funksionimi i shtetit të fuqishëm juridik i cili pa kompromis lufton krimin dhe korrupsionin. Për këtë shkak sigurojmë sistem për pastrimin e gjyqësisë, në mënyrë që asnjëherë të mos zgjedhen gjykatës me porosi të dikujt dhe të mos merren vendime gjyqësore me telefon, ndërsa politikanët të diktojnë aktakuza. Sot të gjithë janë të barabartë para ligjit dhe secili që do t’i shkel ligjet, do të ballafaqohet me përgjegjësi”, thuhet kështu në kumtesën e lëshuar nga Qendra për komunikime me opinionin e LSDM-së.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...