Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Mariçiq – Saiti: Pushteti gjyqësor duhet të punojë në përmirësimin e besimit të opinionit

Shkup, 11 shtator – Zhurnal.mk – Ministri i drejtësisë Bojan Mariçiq sot pati takim me kryetarin e Shoqatës së gjykatësve, Xhemail Saiti, i cili njëherit është gjykatës në Gjykatën supreme.

Siç kumtoi Ministria e Drejtësisë, Mariçiq ka diskutuar për mbrojtjen e pavarësisë gjyqësore, rritjen e përgjegjësisë, efikasitetit dhe transparencës së gjykatësve dhe gjykatave.

Mariçiq potencoi se besimi i opinionit dhe fama e gjyqësisë mund ta përmirësojë më së shumti vetë pushtetin gjyqësor, por se proceset për kthimin e famës do t’i inicojë Ministria e Drejtësisë.

Ministri theksoi se pret nga Shoqata e gjykatësve të jetë partner në zbatimin e reformave dhe në mënyrë aktive të përfshihet me rekomandimet dhe këshillat profesionale në procesin e spastrimit të gjyqësisë.

Në takim, ministri Mariçiq theksoi se do të jetë mbështetje e organeve gjyqësore në procesin e përforcimit kuadrovik me bashkëpunëtorë profesionalë dhe krijim të kushteve për luftë më efikase kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...