Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

MASH: Shërbimet profesionale në shkolla janë të rëndësishme për ruajtjen e shëndetit mental të nxënësve

Shkup, 6 nëntor, zhurnal.mk – Ministria e Arsimit dhe Shkencës vazhdon t’i forcojë shërbimet në shkollat e mesme të cilat përveç sigurimit të procesit arsimor dhe edukues duhet të jenë edhe ta ruajnë shëndetin mental të nxënësve.

Nga MASH theksojnë rëndësinë përmes bashkëpunimit ndërsjellë në mënyrë që të forcohet puna e shërbimeve profesionale e që i duhet proces të planifikimit, organizim dhe zbatim të procesur edukues dhe arsimor.

Në webinar që kishte të bëjë me bashkëpunërë profesional nga shkollat e mesme u prezantuan protokollet për punë në kushte të pandemisë. Ministrja Carovska theksoi se psikologët, pedagogët dhe punonjësit tjerë janë të rëndësishëm në arsim jo vetëm në kohë pandemie por në gjithë procesin arsimor.

“Vetëm me shërbime cilësore mund të sigurojmë arsim cilësor dhe për këtë shkak vazhdimisht do të punojmë në këtë drejtim”, tha Carovska.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...