Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Me ‘Google maps’, Taravari do të përcaktojë vjetërsinë e ndërtesave të palegalizuara

Gostivar, 8 shtator – Vetëqeverisja lokale e Gostivarit kërkon përdorimin e “Google Maps” për zgjidhjen më efikase të çështjeve për legalizimin e ndërtesave të ndërtuara në mënyrë të paligjshme. Pasqyra përmes këtij mjeti në internet do të përcaktojë më lehtë nëse dhe kur është ndërtuar një ndërtesë.

Sipas kreut të komunës së Gostivarit, Arben Taravari, me ndihmën e arkivit Google Maps, abuzimet e deklaratave të pronarëve në të cilët ata deklarojnë datën e ndërtimit do të shmangeshin. Ai kërkon dhe shpreson që qeveria e re të lejojë që kjo formë të jetë në ligjin e ri të legalizimit.

Kur morëm drejtimin e komunës, ne iu qasëm procesit të legalizimit shumë ambicioz, por për shkak të kapaciteteve, ne arritëm të legalizonim gati 900 ndërtesa në vit. Në fillim kemi dashur të përdorim Google Maps për të përcaktuar nëse një objekt ekzistonte apo ishte ndërtuar në periudhën e specifikuar në ligj, dmth nëse një objekt ekzistonte para vitit 2011. Ne u përballëm me rezistencë të fortë nga qeveria qendrore, pronarët dhe investitorët. Por, për sa jam i informuar, ky mjet do të jetë kriter, kështu që ndoshta do të përdoret dhe do të jetë pjesë e ligjit të ri – thotë Taravari.

Sipas tij, në këtë mënyrë do të shmangen abuzimet e deklaratave të pronarëve, në të cilat ata deklarojnë se në cilin vit është ndërtuar një ndërtesë dhe në mënyrë objektive do të përcaktohet. Komisionet dhe organet e ngarkuara me legalizimin do të përfitojnë shumë nga regjistrimet. Taravari beson se në këtë mënyrë do të bëhen zgjidhje objektive dhe të drejta.

Për tre vitet e fundit, administrata u është përgjigjur pozitivisht kërkesave për 1,812 objekte. Tre ekipe janë angazhuar për të përcaktuar saktësinë e të dhënave në parashtresat e legalizimit. Sipas dinamikës, këto tre vjet në komunën e Gostivarit, 70 ndërtesa u legalizuan në një muaj.

Për të mundësuar marrjen e një numri të madh të aplikacioneve dhe për të ndihmuar të mërguarit, autoritetet komunale hapën sportelet para afatit dhe madje punuan në dy ndërrime. Kjo i ndihmoi qytetarët deri diku, pasi ata përballeshin me afate të gjata për lëshimin e dokumenteve.

Për nëntë vjet, 15,591 kërkesa për legalizim të ndërtesave ilegale janë dorëzuar në Komunën e Gostivarit. 6,281 raste janë zgjidhur pozitivisht dhe objektet mund të regjistrohen në një listë të pronave. Për shkak të dokumentacionit jo të plotë, 3,445 raste u refuzuan, dhe 5,865 objektet e mbetura janë duke u shqyrtuar ose do të presin për ligjin e ri dhe afatin e legalizimit.

Taravari pretendon se gjatë mandatit të tij për menaxhimin e komunës, nuk ka ndërtime në Gostivar pa miratime, leje dhe dokumente të tjera. Kjo është arsyeja pse ai thotë se nuk ka ndërtesa të regjistruara ilegale. Kjo konfirmohet nga fakti se shërbimet kompetente urbane nuk kanë marrë vendime për prishjen e ndërtesave të ndërtuara në mënyrë të paligjshme.

Ai kundërshton prishjen, veçanërisht të banesave dhe ndërtesave kolektive që nuk plotësojnë kriteret e legalizimit dhe janë ndërtuar në të kaluarën. Ai beson se ekziston një mënyrë për ta shmangur atë dhe beson se do të arrihet një zgjidhje e re ligjore. Ai tregon si të jetë e mundur projektligjin e ri që duhet t’u paraqitet deputetëve së shpejti.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...