Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Me këtë veturë, Audi dëshiron të konkurrojë me Tesla Model S

Grupi VW po shpenzon shumë para për konkurrencën e tij Tesla.

Grupi VW po punon me emrin e koduar “Landjet” në një sedan që do të marrë blerësit e Tesla Model S, raporton “Handelsblatt”.

Vetura e re luksoze e grupit pritet të dalë në treg në vitin 2024. Ajo është duke u zhvilluar nga filiali VW Audi, transmeton Telegrafi.

Sipas “Handelsblatt”, një njësi speciale e quajtur “Artemis” u krijua për të siguruar që VW mund të arrijë me konkurrencën e saj në SHBA për sa i përket teknologjisë së baterisë dhe softuerit.

“Landjet” fillimisht do të dalë në treg si një model Audi. Thuhet se makina do të vendoset mbi modelin e mëparshëm të lartë A8.

Janë planifikuar gjithashtu variante Porsche dhe Bentley. “Landjet” duhet të bëhet një lloj projekti për të gjithë grupin dhe të mbulojë segmentin luksoz dhe premium përmes Audi, Porsche dhe Bentley.

“Landjet” do të ndërtohet në uzinën në Hanover, ku prodhohen furgona edhe sot. Gjatë viteve të ardhshme, 680 milionë euro do të investohen në konvertimin e prodhimit në Hanover.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...