Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Më shumë se 5000 infektime të reja në Gjermani

Sipas Institutit Robert Koch (RKI), shifra e infektimeve të reja brenda një dite ishte 5132. Kjo shifër ishte më e lartë se 1000 raste më shumë se një ditë më parë.

Hera e fundit kur shifrat qenë kaq të larta sa tani, ishte mesi i prillit. Sidoqoftë, vlerat nuk mund të krahasohen me njëra-tjetrën, sepse tani kryhen në mënyrë të konsiderueshme më shumë teste – dhe kështu zbulohen më shumë infektime. RKI shkruan për situatën aktuale: “Aktualisht, mund të vërehet një rritje e përshpejtuar e numrit të transmetimeve të virusit në popull në Gjermani. Prandaj, bëhet thirrje me këmbëngulje që e gjithë popullata të angazhohet për mbrojtjen nga infektimi.”

Të moshuarit më të rrezikuar se më të rinjtë

Përqindja e rasteve me COVID-19 po rritet lehtas në popullatën e moshuar, thuhet më tej. Të moshuarit zakonisht konsiderohen më të rrezikuar ndaj sëmundjeve të rënda të Coronas sesa më të rinjtë.

Numri i pacientëve me Corona në njësinë e reanimacionit është rritur ndjeshëm në ditët e fundit, por vazhdon të jetë relativisht i ulët. Sipas të dhënave të regjistrit të kujdesit intensiv DIVI, të martën u trajtuan në pavionin e reanimacionit rreth 620 pacientë me COVID-19, një javë më parë ishin rreth 450. Në tërësi, megjithatë, ka ende rreth 9000 shtretër të lirë të kujdesit intensiv në Gjermani.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...