Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

Gjiganti francez i veturave, Renault, është zotuar për një ndryshim të madh të brendit, kur të lansojë modelin tërësisht elektrik Megane më vonë gjatë vitit – pak muaj pas lansimit të konceptit “Megane eVision” në tetorin e shkuar.

I spiunuar për herë të parë në formë prototipi, i rishpikuri Renault Megane do të hapë kapitull të ri për markën franceze me shefin e ri, Luca De Meo. Plani i tij, “Renaulution”, parasheh lansimin e shtatë modeleve tërësisht elektrike deri më 2025, me Meganen që do t’i prijë.

“Sikur me gjeneratën e parë të Meganet, ky Megane me një ‘E’ është vetëm fillimi. Një familje e tërë e veturave do të bazohet në platformën tonë të veturave elektrike”, pati deklaruar De Meo në shpalosjen e konceptit në tetor.

Koncepti ishte i gjatë 4.2 metra, 1.8 i gjerë dhe 1.5 i lartë duke kopjuar dizajnin e “Capturit”. Edhe produkti final do të jetë i ngjashëm.

Nga lansimi i tij, Megane do të ketë një bateri 60kWh me rreth 215 kuajfuqi. Përshpejtimin nga 0 në 100 kilometra për orë e arrin për më pak se tetë sekonda. Ai mund të kalojë deri 450 kilometra me një mbushje të baterisë.

Megane i ri pritet të lansohet këtë verë para se të dalë në shitje në Evropë para fundit të vitit. Çmimi i tij pritet të sillet rreth 40 mijë euro.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

BMW Seria 7 e vitit 1997 mbahet në një flluskë dhe ka vetëm 255 km të kaluara, ajo tashmë është në ankand

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...