Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Merkel: Askush nuk guxon të cenojë kufijtë e Shqipërisë

Kancelarja Merkel e dha këtë deklaratë si prononcim për mediet gjermane…

Është bërë e ditur se kancelarja gjermane, znj. Angela Merkes, sot është prononcuar në mediat gjermane lidhur me çështjen Shqipëri-Greqi dhe tensionet mes dy vendeve janë acaruar shumë ditët e fundit, përcjell albinfo.ch.

Po ashtu, ajo kritikoi ashpër qeverinë greke për pretendime territoriale në shtetin fqinj, duke theksuar se Shqipëria është një shtet i pavarur dhe pjesë e NATO-s, por së shpejti do t’i bashkohet edhe familjes së madhe të Bashkimit Europian.

“Askush nuk guxon të cenojë kufijtë e Shqipërisë! Shqipëria është shteti më paqësor në rajon dhe si i tillë do të mbetet”, është shprehur Merkel.

Gjithashtu kancelarja Merkel kërkoi nga qeveria greke që të qetësojnë zërat për pretendime territoriale me Shqipërinë, por nuk e la menjëanë edhe konflikti Turko-Grek.

Kancelarja Merkel kërkoi nga të dyja palët që të gjejnë një rrugë për dialog, sepse kjo situatë e tensionuar nuk do t’i bënte mirë askujt.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...