Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka kthyer mbrapsht një vendim mbi masat më të rrepta të koronavirusit gjatë Pashkëve, pas kritikave të shumta, thanë pjesëmarrësit në një takim të udhëheqësve federalë dhe shtetërorë.

Gjermania, e përballur me një rritje eksponenciale të Covid-19 dhe një varianti të ri shumë më vdekjeprurës, do të ishte në një bllokim të shtuar gjatë fundjavës së Pashkëve.

”Gjermania ka zgjatur lockdown deri më 18 prill për të përmbajtur një valë të re infeksionesh”, deklaroi dje kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë takimit me udhëheqësit e landeve ku u ra dakord mbi masat për menaxhimin e pandemisë.

Masat e bllokimit u lehtësuan në fillim të marsit, duke u dhënë gjermanëve shpresë se një rihapje edhe më e gjerë e jetës publike mund të arrihej pas muajsh mbylljesh./atsh

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Pfizer nis testimin e ilaçit për kurimin e Covid-19

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...