Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Merkel uroi Zaevin për Qeverinë e re

Shkup, 1 shtator, zhurnal.mk – Kancelarja gjermane, Angela Merkel sot Zoran Zaevit ia uroi rizgjedhjen kryeministër i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

“Ua uroj rizgjedhjen kryeministër i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Maqedonia e Veriut dhe Gjermania janë të lidhura me partneritet të ngushtë, lidhje bilaterale dhe si aleatë në NATO”, theksoi ajo në urim.

Merkel theksoi se Qeveria gjermane tërësisht e mbështet qëllimin për përafrim më të madh të vendit pranë Bashkimit Evropian.

“Me rëndësi thelbësore për këtë rrugë është përkushtimi për vazhdimin e reformave”, thotë kancelarja gjermane në urim.

Ajo në fund Zaevit i dëshiroi fat dhe sukses në detyrën e tij të përgjegjshme dhe shpreh kënaqësi nga bashkëpunimi midis dy vendeve.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...