Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Mickoski: Delçevi është Maqedonia, shtylla e ekzistencës tonë si popull

Shkup, 15 shtator – Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në protestën e sotme tha se po protestohet për vonesat në integrimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian, e cila sipas tij po mbahet peng nga pushteti aktual. Mickoski theksoi se nuk do të lejojë kompromise për Goce Dellçenin dhe se sipas tij kjo figurë paraqet  shtyllën e ekzistencës së popullit maqedonas.

Delçev është vija e kuqe e dinjitetit dhe identitetit tonë, për këtë jemi sot këtu, për shkak se Delçevi është Maqedonia dhe shtylla e ekzistencës tonë si popull. Maqedonizmi dhe ajo çfarë jemi nuk është asgjë më pak e rëndësishme se evropeizmi, Maqedonizmi është mbi dhe para gjithçkaje. Sot jemi këtu edhe për Bashkimin Evropian edhe për Goce Dellçevin. Protestojmë sepse Delçevi është edhe vlerë evropiane, sepse ideja e tij për liri dhe ngritje kulturore të një populli, është ide mbi të cilën është themeluar Bashkimi Evropian”, tha mes tjerash Hristijan Mickoski, lider i VMRO-DPMNE-së.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...