Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Micotakisi në takim me Mishellin, Fon der Lajen dhe Borrellin në Bruksel

Para fillimit të Samitit të BE-së në Bruksel, kryeministri grek Kirjakos Micotakis ka pasur takime të ndara me kryetarin e Këshillit Evropian, Sharll Mishell, kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen dhe me përfaqësuesin e Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së, Xhozep Borrell, njofton korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Në takimin Micotakis- Mishell, theksi u vu në marrëdhëniet evropiano-turke dhe të dy ranë dakord që BE-ja dëshiron marrëdhënie të mira me Turqinë dhe stabilitet në rajon.

Por ata gjithashtu shtuan se BE-ja mund të përdorte të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur interesat e saja.

Micotakis theksoi se Greqia dëshiron marrëdhënie të mira fqinjësore në rajon, pa tensione dhe se i takon Turqisë të zgjedhë bashkëpunimin ose të përballet me pasojat e sjelljes së saj.

Në takimin me kryetaren e KE-së u diskutua propozimi i Komisionit për marrëveshjen e re për migracionin dhe azilin dhe u shqyrtua mundësia e ndihmës nga Komisioni Evropian në ndërtimin e qendrës së re për refugjatët dhe emigrantët në Lezbos.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...