Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Microsofti do t’i vazhdojë bisedimet për blerjen e operacioneve të TikTok-ut në SHBA

Gjiganti amerikan i teknologjisë Microsoft ka konfirmuar se po vazhdon bisedimet për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit kinez TikTok, shkruan BBC.

Shefi ekzekutiv i Microsoftit, Satya Nadella, ka biseduar të dielën me presidentin e SHBA-së, Donald Trump, në lidhje me këtë blerje, siç ka njoftuar firma.

Microsofti ka shtuar se vlerëson plotësisht rëndësinë e adresimit të shqetësimeve të presidentit Trump. Do të bëhet një rishikim i plotë i sigurisë së aplikacionit. Microsofti po ashtu do t’i ofrojë Qeverisë së SHBA-së një listë me përfitimet ekonomike të vendit.

Gjiganti teknologjik shpreson të përfundojë diskutimet me firmën ByteDance, që e ka në pronë TikTokun, deri më 15 shtator.

Microsofti ka thënë se po shikon të blejë shërbimet e TikTokut edhe në Kanada, Australi e Zelandë të Re.

Më herët presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka paralajmëruar se do të ndalojë softuerët kinezë në SHBA pasi përbëjnë rrezik të sigurisë nacionale.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...