Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Milevski konfirmon se në Dhjetor mbahen zgjedhje lokale në Shtip dhe Pllasnicë

Shkup, 30 shtator – Ministri i Vetëqeverisjes Lokale Goran Milevski tha në një konferencë për shtyp se sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, ato duhet të mbahen diku më 13 dhjetor – raundi i parë dhe raundi i dytë më 27 dhjetor. Ai shpreson që zgjedhjet të mbahen në të njëjtën ditë në Komunën e Plasnicës për shkak se tashmë kjo pozitë është e lirë.

Në përputhje me afatet ligjore, ne informuam Qeverinë dhe dhamë një projektvendim për të përmbyllur mandatin e Blagoj Bochvarski, i cili u bë Ministër i Transportit dhe Lidhjeve. Qeveria e shqyrtoi kërkesën tonë dhe e pranoi vendimin dhe supozoj se sot ajo do të jetë në duart e Talat Xhaferi, i cili është vetëm kompetent për të shpallur zgjedhjet në Shtip, thotë Milevski.

Sidoqoftë, ne besojmë se KSHZ-ja duhet të rilexojë ligjin dhe nëse gjen mundësinë më të vogël, pasi kemi zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe presidenciale, ta bëjmë këtë pas afateve të shkurtuara, në mënyrë që qytetarët të mos duhet të votojnë para Vitit të Ri, në atë periudhë dimri, ai thote.

Milevski theksoi se afatet për zgjedhje të parakohshme lokale duhet të planifikohen në Ligjin për vetëqeverisje lokale në rastet që ndodhin ose për funksione të tjera ose për shkak të ngjarjeve të pakëndshme.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...