Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Millorad Dodik: Bosnja nuk e njeh Kosovën

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Millorad Dodik, ka përsëritur mbrëmë se pozicioni i Republikës Srpska ka qenë gjithmonë kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe se kjo kohët e fundit, siç tha ai më parë edhe zyrtarisht, ka qenë pozicioni i Bosnjë dhe Hercegovinës.

Dodik tha në TV Pink se deri vonë, ajo çështje ishte në një vakum në të cilin boshnjakët dhe përfaqësuesit politikë nga Sarajeva thanë se Kosova ishte një shtet i veçantë për ta.

“Komshiq dhe të tjerët e thanë atë publikisht, por nuk kishte asnjë vendim për këtë. Pozicioni ynë nga Republika Sërpska ka qenë gjithmonë se nuk ka pëlqim për njohjen e Kosovës, dhe pastaj iniciativa e Z. Komshiq u shfaq në seancën e Presidencës, e cila është përgjegjëse për diçka të tillë, dhe pastaj Xhaferoviq dhe Komshiq votuan për njohjen e Kosovës, ndërsa unë isha kundër saj”, tha Dodik.

Ai shpjegoi se i njëjti propozim, sipas rregullores së procedurës, duhej të ishte në seancën e ardhshme në mënyrë që të konfirmohej ose të refuzohej.

“Nëse konfirmohet nga i njëjti numër votash, unë kisha të drejtën të tërhiqja interesin jetik kombëtar, prandaj e transferuam këtë çështje në Asamblenë Kombëtare të Republikës Srpska, ku merret vendimi përfundimtar. Sidoqoftë, kur erdhëm në atë seancë, nuk e vendosën atë në rendin e ditës, por meqenëse duhej bërë, Komshiq tha se ai nuk dëshironte të votojë, ndërsa tjetri abstenoi, kështu që vendimi nuk u konfirmua dhe vendimi zyrtar i Bosnjës dhe Hercegovinës ishte që të mos e njohë Kosovën, e cila korrespondon me qëndrimin tonë për çështjen e Kosovës”, shtoi. /kk/

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...