Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Ministri Mariçiq në takim me anëtarët e KSHPK

Shkup, 1 tetor – Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq vizitoi sot Komisionin shtetëror për parandalimin e korrupsionit, ku u takua me kryetaren dhe anëtaret e Komisionit antikorrupsion.

Në fokusin e takimit të sotëm, siç u njoftua nga Ministria, ishin rekomandimet e GREKO-s nga Raundi i pestë i evoluimit, i cili është në temën “Parandalimi i korrupsionit dhe promovimi i integritetit tek pushteti qendror (funksionet më të larta ekzekutive) dhe organet e zbatimit të ligjit”.

Në takim gjithashtu u diskutua edhe për nevojën e përforcimit të politikave anti-korruptuese dhe për nevojën për ndryshime eventuale të ligjeve në fusha siç janë Ligji për mbrojtjen e informatorëve, Kodi zgjedhor, ndërsa diskutoi edhe për nevojën e miratimi të ligjit për origjinën e pasurisë.

Në të njëjtën kohë, në takim u diskutua edhe për mundësitë për forcimin e kapaciteteve të Komisionit shtetëror për parandalimin e korrupsionit për parandalim më efikas dhe luftë kundër korrupsionit.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...