Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Mjetet narkotike, OJQ-të kërkojnë legalizim të kanabisit

Shkup, 19 tetor – Legalizim të menjëhershëm për përdorim dhe kultivim të kanabisit kanë kërkuar më shumë organizata joqeveritare. OJQ-të vlerësojnë se me mosdekriminalizimin e kanabisit, bëhet padrejtësi e madhe dhe është në kundërshtim me parimin e sundimit të së drejtës.  

“Është e padrejtë fëmijët që përdorin kanabis për përdorim personal të marrin sanksione penale, t’u shkatërrohen mundësitë e tyre në jetë sepse ata kanë pirë xhoint.”,- deklaroi Dragana Dërndarevska nga Koalicioni “Margjinat”.  

OJQ-të kërkojnë që legalizimi të rregullohet me ndryshime ligjore.  Njëkohësisht kërkojnë që të zgjerohen arsyet shëndetësore për përdorim të kanabisit si dhe të formohen klube sociale.   

“Edhe nga këndvështrimi juridik penal, përkundrazi, gjykatat nuk janë të ngarkuara me çështje që i rëndojnë qytetarët, siç janë arrestimi për 5 gram, 10 gram etj. Prandaj nëse e shoh praktikën ndërkombëtare, nuk shoh asnjë arsye se pse kjo të mos miratohet.”,– tha Kostadin Dukovski nga MAKKANABIS.  

Kërkesat do t’i dorëzohen qeverisë. Pritet që arka shtetërore të përfitojë nga legalizimi I kanabisit pasi që do të paguhet tatim.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...