Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Moska fillon vaksinimin masiv kundër COVID-19, me vaksinën për të cilën shkencëtarët kanë ngritur shqetësime

Moska filloi shpërndarjen e vaksinës së saj për COVID-19, Sputnik V, duke shënuar vaksinimin e parë masiv të Rusisë kundër sëmundjes, tha task forca e qytetit për coronavirus.

Task forca tha se vaksina e bërë nga Rusia së pari do të vihej në dispozicion të mjekëve dhe punonjësve të tjerë mjekësorë, mësuesve dhe punonjësve socialë sepse ata kishin rrezikun më të lartë të ekspozimit ndaj sëmundjes.

“Ju jeni duke punuar në një institucion arsimor dhe keni përparësinë kryesore për vaksinën COVID-19, pa pagesë”, shkruhej në një mesazh telefonik të marrë nga një moskovit, një mësues i shkollës fillore, të shtunën herët – mesazh i parë nga Reuters, përcjell Telegrafi.

Moska, epiqendra e shpërthimit të coronavirusit të Rusisë, regjistroi 7,993 raste të reja brenda natës, nga 6,868 një ditë më parë dhe shumë mbi shifrat ditore prej rreth 700 që u shfaqën në fillim të shtatorit.

Rusia ka thënë se ka zhvilluar dy vaksina për COVID-19, Sputnik V që mbështetet nga Fondi Rus i Investimeve Direkte dhe një tjetër e zhvilluar nga Instituti Vektor i Siberisë, me provat përfundimtare për të dyja që ende nuk kanë përfunduar.

Megjithatë, shkencëtarët kanë ngritur shqetësime në lidhje me shpejtësinë me të cilën ka punuar Rusia – duke filluar vaksinimet masive para se të përfundonin provat e plota për të provuar sigurinë dhe efikasitetin e saj.

Vaksina Sputnik V administrohet në dy injeksione, me dozën e dytë pritet të jepet 21 ditë pas së parës.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...