Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Muaremi: Asnjëherë nuk do të lejoj që të shpiken lëndë për shkak të dëshirës së dikujt

Shkup, 18 shtator – Drejtori i Policisë Financiarë, Arafat Muaremi në një intervistë për “Fokus” flet për punën e deritanishme si dhe bashkëpunimin me Prokurorinë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion si dhe për lëndët aktuale.  Ai tha se ndjehet i befasuar me deklaratat e prokurores Villma Ruskoska për mungesë të bashkëpunimit.  Ai tha se varet nga kryeministri Zaev, nëse do të emërohet sërish në krye të kësaj Drejtorie.

Ne duhet të bashkojmë forcat me policinë gjyqësore dhe Prokurorinë Publike, me të cilat linearisht jemi në të njëjtën anë, të bashkohemi në luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Nëse nuk ka kohezion midis nesh, mund të konkludoj se kjo shkon në favor të autorëve të krimeve, dhe jo në dobi të shtetit dhe qytetarëve. Kurdoherë që ata kanë pasur nevojë për burimet tona, ne i kemi vënë ato në dispozicion të Prokurorisë. Profili i inspektorëve në Drejtorinë e Policisë Financiare është i njëjtë si para vitit 2019, dhe tani nuk mund të thuhet se atëherë kanë qenë të zellshëm, ndërsa tani nuk janë. Drejtoria e Policisë Financiare në çdo rast që është nën kompetencat tona vepron në përputhje me Ligjin për Procedurën Penale dhe Kodin Penal, në korrelacion me Ligjin për Policinë Financiare dhe unë kurrë nuk do të lejoj që me urdhër ose kërkesë të dikujt të forcojmë ose të shpikim ndonjë lëndë, sepse ato kohëra me #tefterë” kanë mbaruar.”, ka thënë mes tjerash Muaremi.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...