Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Myslimanët e Evropës po trajtohen si hebrenjtë para Luftës së Dytë Botërore, thotë Erdogan

Islamofobia në Evropë ka arritur nivele të krahasueshme me trajtimin e hebrenjve para Luftës së Dytë Botërore, ka thënë presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Ai sugjeroi të hënën se Evropa ishte “mësuar” me “zhvendosjet, inkuizicionet dhe gjenocidet” dhe se myslimanët në të gjithë kontinentin po sulmoheshin, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Në të njëjtën fjalim, presidenti turk bëri thirrje për bojkot të produkteve nga Franca mes një grindjeje spirale me Emmanuel Macron mbi qëndrimin e perceptuar të presidentit francez ndaj Islamit dhe myslimanëve.

“Islamofobia në rritje në Perëndim është kthyer në një sulm të plotë ndaj librit tonë, profetit tonë dhe gjithçkaje që ne e konsiderojmë të shenjtë”, tha ai në një fjalim televiziv.

“Zhvendosjet, inkuizicionet dhe gjenocidet ndaj anëtarëve të feve të ndryshme nuk është një praktikë që është e huaj për Evropën”.

“Krimet kundër njerëzimit të kryera kundër hebrenjve 80 vjet më parë, veprimet kundër vëllezërve dhe motrave tona boshnjake në Srebrenicë vetëm 25 vjet më parë janë akoma në kujtesën tonë”.

Erdogan përmendi ngjarjet e fundit si provë se myslimanët evropianë ishin nën sulm të vazhdueshëm, duke përfshirë “një sulm të policisë” javën e kaluar në një xhami afër Berlinit ku ishin dërguar 150 oficerë.

Prokurorët në Gjermani thanë se ata dyshuan se 70,000 euro nga fonde emergjente të coronavirusit ishin përdorur me mashtrim nga zyrtarët në xhami.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...