Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Nagorni-Karabaku, Armenia dhe Azerbajxhani pritet të zhvillojnë një takim në Washington

Armenia dhe Azerbajxhani deklaruan të martën se ministrat e tyre të jashtëm pritet të takojnë të premten në Washington Sekretarin e Shtetit amerikan, Mike Pompeo, në përpjekje për t’ju dhënë fund luftimeve më të rënda në Nagorni-Karabak që nga vitet 90-ta.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, Departamenti i Shtetit nuk dha ndonjë prononcim për sa i përket kësaj çështjeje.

Rusia ndërmjetësoi përpjekjet për ndalimin e luftimeve mbi Nagorni-Karabak, por dy armëpushime të ndërmjetësuara nga Moska nuk i ndaluan luftimet mes të dyja palëve, pasi herë pas here ato fajësuan njëra-tjetrën për shkelje të marrëveshjes.

Rajoni Nagorni-Karabaku gjendet brenda territorit të Azerbajxhanit mirëpo është i banuar me shumicë armene. Luftimet e ashpra për këtë territor filluan më 27 shtator të këtij viti.

Ndërkohë, ende nuk u bë ditur nëse ministrat e jashtëm të palëve ndërluftuese do të takoheshin me Pompeon veçmas ose në të njëjtën kohë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...