Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

NASA konfirmon se kemi hyrë zyrtarisht në një cikël diellor krejt të ri, dhe tregon se si do të duket ai

Larg nga telashet e planetit Tokë, Dielli ynë ka qenë në një vit mjaft të qetë. Një vështrim nga afër i aktivitetit të tij konfirmon atë që entuziastët e diellit po dyshojnë për një kohë – ylli ynë më i afërt ka hyrë në një cikël të ri.

Që kur kemi filluar të gjurmojmë njollat ​​e errëta të Diellit, njerëzit kanë vërejtur një model kur dielli shkon në një qetësi që përsëritet afërsisht çdo 11 vjet, shkruan ScienceAlert.

Ka pasur 24 prej këtyre cikleve që nga vëzhgimet janë regjistruar për herë të parë në mes të shekullit të 18-të, transmeton Telegrafi. Dhe, sipas një paneli të përbërë nga ekspertë nga NASA dhe Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA), dhjetori 2019 shënoi fillimin e numrit 25.

Si do të duket cikli diellor 25?

Dielli po trazon nga dremitja e tij e fundit. Ndërsa shihen njollat ​​e diellit dhe shpërthimet (shenjat e një cikli të ri diellor), shkencëtarët pyesin se si do të duket ky cikël tjetër. Përgjigja e shkurtër është, ndoshta shumë si e fundit – domethënë, 11 vitet e kaluara të jetës së Diellit, pasi kjo është gjatësia mesatare e çdo cikli të caktuar.

Shkencëtarët e NASA-s studiojnë dhe modelojnë Diellin për të kuptuar më mirë se çfarë bën dhe pse e bënë. Dielli rregullisht ka uljet dhe ngritjet dhe ciklet e tij. Përafërsisht çdo 11 vjet, në kulmin e këtij cikli, polet magnetike të Diellit rrokullisen – në Tokë, do të ishte sikur Polet e Veriut dhe të Jugut të ndërronin vendet çdo dekadë – dhe Dielli kalon nga i plogët në aktiv dhe i stuhishëm. Në qetësinë e tij, Dielli është në minimumin diellor; gjatë maksimumit diellor, Dielli flakëron me shpërthime të ndritshme dhe shpërthime diellore.

Parashikimet e ciklit diellor japin një ide të përafërt të asaj që mund të presim për sa i përket motit hapësinor. Shpërthimet në Diell mund të çojnë në një sërë efektesh, nga aurora eterike në prishjen orbitale satelitore dhe ndërprerjet në radio komunikimet ose rrjetin e energjisë. Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor e NOAA është burimi zyrtar i qeverisë amerikane për parashikimet, orët, paralajmërimet dhe sinjalizimet e motit në hapësirë: Me parashikime të sakta, ne mund të përgatitemi.

Nuk mund të fajësoheni që nuk e keni vërejtur këtë ndryshim. Nuk kishte shkëlqim të dritës, as zhurmë kozmike. Thjesht njolla të errëta në diell.

“Ne mbajmë një regjistrim të hollësishëm të disa pikave të vogla të diellit që shënojnë fillimin e një cikli të ri”, thotë Frédéric Clette, drejtor i Qendrës Botërore të të Dhënave dhe Vëzhgimeve Diellore Afatgjata.

Në praktikë, ndryshimet në sjelljen e Diellit e bëjnë të pamundur identifikimin e një fillimi të ri derisa të kalojë.

“Ndërsa dalim nga minimumi diellor dhe i afrohemi maksimumit të ciklit 25, është e rëndësishme të kujtojmë që aktiviteti diellor nuk ndalet kurrë”, thotë shkencëtarja e NASA-s Lika Guhathakurta.

“Vetëm se është një cikël diellor nën mesataren, nuk do të thotë se nuk ka rrezik të motit ekstrem hapësinor”, thotë Doug Biesecker, bashkë-kryetar i panelit dhe fizikan diellor në Qendrën e Parashikimit të Motit Hapësinor të NOAA në Colorado.

“Ndikimi i Diellit në jetën tonë të përditshme është i vërtetë dhe ekziston”.

Këtu poshtë në sipërfaqe, ciklet diellore mezi vërehen. Nëse jeni me fat, mund të shihni një ngritje të lehtë të aktivitetit të aurorës gjatë maksimumeve diellore.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...