Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

NASA synon të sigurojë materie nga asteroidi Bennu

Nju Jork, 20 tetor – Një anije kozmike e NASA-s do të tentojë koleksionin e parë të mostrës të një agjencia hapësinore amerikane nga një asteroid.

Sonda ”Osiris-Rex” do të marrë materialin nga asteroidi Bennu për ta sjellë atë për kërkime të mëtejshme.

Bennu, një tumë e zezë rrënojash 290 milionë kilometra nga Toka, mund t’i afrohet rrezikshëm afër planetit tonë në shekullin e ardhshëm, edhe nëse mundësia e ndikimit është minimale.

”Osiris-Rex”, i nisur në vitin 2016 dhe me madhësinë e një furgoni, do të përpiqet të lëvizë në një zonë me madhësinë e tre parkingjeve dhe e rrethuar nga gurë të mëdhenj.

Kur të jetë pak metra nga Bennu, ai do të zgjasë një krahun e saj robotik të quajtur Tagam.

Tagam do të prekë asteroidin për rreth pesë sekonda, do të nxjerrë azot nën presion për të ngritur sipërfaqen dhe do të thithë një prej tij kampion 60-2000 gramë përpara se të kthehet në sondë/ATSH – NASA.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...