Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni NeJemiNato Rekomanduar TOP LAJM

NATO e shqetësuar nga dezinformimi në Ballkanin Perëndimor

Agjenca e Lajmeve Zhurnal.mk

Rajoni i Ballkanit Perëndimor është shumë i prekshëm nga dezinformimi i huaj, i cili është intensifikuar në vitet e fundit. Pse është kjo? Çfarë mund të bëhet për ta zbutur atë?

Demonizimi i Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s, paraqitja e BE-së si e dobët dhe e ndarë, reklamimi i fuqisë ushtarake ruse dhe epërsisë së vaksinave COVID-19 dhe pretendimi se prodhuesit e vaksinave perëndimore janë të korruptuar, amplifikimi i perceptimeve të kërcënimeve, miteve dhe tensioneve etnike – këto janë ndër temat më të shpeshta të dezinformimit të promovuar nga Kremlini në mediat në gjuhën serbe në Ballkanin Perëndimor. Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi dhe Serbia janë më të prekurit nga operacionet e informacionit rus që përpiqen të minojnë Bashkimin Evropian dhe NATO në rajon.

Në një kuptim më të gjerë, dezinformimi është një fenomen endemik në Ballkanin Perëndimor i shkaktuar nga faktorë të brendshëm. Pa përjashtim, të gjitha kombet në rajon janë të prekur. Kur bëhet fjalë për dezinformimin e huaj, Serbia konsiderohet të jetë në epiqendër. Studimi i fundit I Parlamentit Europian dezinformimin e quajti si një “fillim për operacionet e keq informacionit rus në Ballkanin Perëndimor”.

Fluksi i informacionit midis vendeve në rajon është pa kufij. Lidhjet e ngushta shoqërore, historike dhe kulturore midis Serbisë, entitetit serb boshnjak të Republika Srpska dhe Malit të Zi do të thotë që pothuajse të gjitha narrativat e medias, përfshirë dezinformimin, rrjedhin përtej kufijve çdo ditë.

Përmbajtja mediale e sponsorizuar nga Kremlini prodhohet, ribotohet dhe shpërndahet gjerësisht në të gjithë rajonin. Ajo konsumohet nga miliona persona në shoqëritë me brishtësi të natyrshme dhe ndarje të brendshme, në një rajon që tradicionalisht ka një qëndrim pozitiv ndaj Rusisë dhe ku perceptimet ende ndikohen nga konfliktet etnike në vitet 1990 si dhe Fushata Ajrore e Kosovës në NATO në Mars 1999. Ndryshe nga Lindja – krah vendeve anëtare të BE dhe NATO, rajonit i mungojnë përvojat historike negative me Moskën dhe ndan një fe të përbashkët Ortodokse.

Përtej prezantimit idealist të udhëheqjes ruse dhe armëve të saj, një dezinformim i tillë demonizon NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara, ushqen tensionet etnike dhe paraqet Bashkimin Evropian si një organizatë jofunksionale, raciste dhe antiserbe.

Sondazhet rajonale sugjerojnë se shumica e popullsisë në Bosnjë dhe Hercegovinë, Mal të Zi dhe Serbi janë akoma në favor të integrimit në BE, kjo ndjenjë nuk duhet të merret si e mirëqenë. Mbështetja për Bashkimin Evropian është në rënie në Serbi, ku shumica ka një mendim të favorshëm për Rusinë dhe Kinën, dhe qëndrimet ndaj NATO-s po bëhen më negative.

Maqedonia e Veriut, shembull i propagandas para anëtarësimit në NATO

Maqedonia e Veriut ishte një shembull i propagandës , veprimtarive diplomatike dhe të inteligjencës së bashkërenduar për gati dhjetë vjet para pranimit të saj në NATO në vitin 2020. Aktivistët e informacionit tani përqendrohen në paraqitjen e vendit si viktimë të shteteve të saja fqinje, Bullgarisë dhe Greqisë dhe duke e akuzuar qeverinë aktuale pro- perëndimore në Shkup se po dorëzohet në kërkesat e Sofjes për çështjen e identitetit.

Pandemia rrit propagandën

Kriza e shkaktuar nga epidemia COVID-19 po forcon narrativat propagandistike të epërsisë dhe demonizimit të Perëndimit. Temat që lidhen si me shkencën ashtu edhe me mbrojtjen përdoren për këtë qëllim, të kombinuara me ndihmën ushtarake të pandemisë të quajtur “diplomacia e ventilatorëve” nga disa ekspertë.

Në mes të nëntorit, disa ditë pasi qeveria serbe njoftoi blerjen e 1.8 milion vaksinave të bëra nga Pfizer, prodhuesi amerikan i vaksinave u portretizua nga “Sputnik Serbia” si blerje pa prova, e korruptuar dhe “jo e plotë”, ndërsa vaksina ruse u portretizua si superiore dhe si një zgjedhje më e mirë për Serbinë.

Gjatë valës së parë të pandemisë, aktivitetet dezinformuese kërkuan të përdorin Serbinë dhe Republikën Srpska për të ilustruar ndihmën efektive ruse në kontrast me paaftësinë e supozuar të NATO-s për të ndihmuar shtetin e saj anëtar Malin e Zi në kohë krize.

Nga ana tjetër, dezinformimi vazhdoi ta portretizonte Malin e Zi si një vend të braktisur nga Aleatët e saj në mes të krizës, ndërsa ishte i detyruar të shpenzonte para për anëtarësimin në NATO në vend që të përmirësonte sistemin e tij të kujdesit shëndetësor.

Në të njëjtën kohë, u shfaqën teori ekzotike konspirative të mbështetura nga gjeneralët rusë: se pandemia nuk është e vërtetë dhe është më tepër pjesë e një operacioni të veçantë nga qendrat sekrete të pushtetit dhe se COVID-19 u prodhua në të vërtetë nga CIA.

Shfrytëzimi i aktiviteteve bilaterale

Rusia gjithashtu ka shfrytëzuar potencialin propagandistik të aktiviteteve bilaterale me vëllezërit e saj sllavë, si për të dërguar mesazhe në Perëndim ashtu edhe për të fituar zemrat dhe mendjet e popullatës lokale.

Për shembull, aktivitetet dypalëshe ushtarake të Rusisë me Serbinë – një vend i cili kërkon të ruajë neutralitetin e saj ushtarak dhe të bashkëpunojë me anëtarët e NATO-s dhe Rusinë – u përdorën për të gjeneruar narrativa rreth rolit mbrojtës të Rusisë ndaj Serbisë.

E ardhme e pasigurt

Fatkeqësisht, vendet e Ballkanit Perëndimor të Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Serbisë ka të ngjarë të vazhdojnë të jenë “tokë pjellore” për dezinformimin e huaj për të ardhmen e parashikueshme për shkak të faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm.

Republika Srpska ndjek politikën e Beogradit të neutralitetit ushtarak, për shembull, duke mos aspiruar të bashkohet me NATO dhe duke ndërtuar marrëdhënie me Rusinë.

Ky pozicionim politik dhe çështja e pazgjidhur e statusit të Kosovës vazhdojnë të ngadalësojnë integrimin e Serbisë në BE dhe perspektivat e anëtarësimit në Bosnjë dhe Hercegovinë në NATO. Kjo i lejon Moskës të vazhdojë të paraqitet si mbrojtëse e interesave serbe. Përmes promovimit të vazhdueshëm të rrëfimeve të zgjedhura, Kremlini do të vazhdojë të forcojë ndikimin e tij në rajon.

Për më tepër, ka të ngjarë që mund të duhen vite apo edhe dekada për të zgjidhur problemet ekzistuese në peizazhin mediatik të Bosnje dhe Herzegovinës, Malit të Zi dhe Serbisë dhe vendeve të tjera të rajonit, siç tregohet në një raport nga Parlamenti Evropian . Këto përfshijnë zbatimin e dobët të ligjeve ekzistuese, klientelizmin, politizimin, korrupsionin, fushatat e shpifjes, krimet e urrejtjes dhe shpifjen, privatizimin e gabuar dhe çështjet e pronësisë së medias ( raporti i Clingendael “Ulja e lirisë së medias dhe raportimi i njëanshëm mbi aktorët e huaj në Serbi” , korrik 2020).

Çështja është e komplikuar më tej nga vetë natyra e mediave online në rajon. Kjo ilustrohet mirë me rastin e Serbisë, ku ka mbi 2,000 media të regjistruara. Kjo çon në mangësi, duke përfshirë vlerën e pamjaftueshme të tregut të mediasç Dhomat e lajmeve me pak personel që tentojnë të riciklojnë materiale nga media të tjera në vend që të ofrojnë raportime origjinaleç gazetari me cilësi të ulët dhe mungesë ekspertize për të zbuluar dezinformimin, veçanërisht lidhur me tema të specializuara.

Duke pasur parasysh këtë mjedis sfidues, një realitet paralel i përcaktuar nga narrativat propagandistike do të vazhdojë të formësojë hapësirën e informacionit të rajonit. Më shumë histori që shfaqin një fuqi të plotfuqishme që siguron udhëheqje dhe mbrojtje të patheksueshme, ndërsa prodhojnë mrekulli mjekësore dhe armë të fuqishme, nuk kanë ardhur ende.

Pjesë nga komenti i Daniel Sunter,

https://www.nato.int/docu/review/articles/2020/12/21/disinformation-in-the-western-balkans/index.html

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...