Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Ndër vendet e para/ Mediat izraelite: Shqipëria miraton përkufizimin e IHRA mbi antisemitizmin

Mediat në Izrael i kanë bërë jehonë sot miratimit në Parlamentin Shqiptar të Rezolutës “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin, përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”.

“The Jerusalem Post” shkruan sot se Shqipëria është ndër të parat vende me shumicë-myslimane që miraton përkufizimin.

SHKRIMI I PLOTE
Parlamenti shqiptar ka mbështetur punën e Aleancës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit (IHRA) për përkufizimin e antiSemitizmit duke e bërë Shqipërinë një nga vendet e para me shumicë-myslimane që miraton përkufizimin.

Përkufizimi i IHRA, një organizatë ndërqeveritare që përfshin 34 vende anëtare, është një klasifikim i antisemitizmit i rënë dakord ndërkombëtarisht dhe i përdorur për të ndihmuar në përcaktimin dhe luftimin e antisemitizmit në vendet që e kanë miratuar atë.

Vendimi i sotëm vjen përpara Forumit të Ballkanit Kundër Anti-Semitizmit që po zhvillohet në partneritet midis Parlamentit të Republikës së Shqipërisë, Lëvizjes Kundër Anti-Semitizmit dhe Agjencisë Hebraike për Izraelin,
Konferenca,që fillon të Mërkurën e ardhshme, kërkon të krijojë një front të bashkuar mes vendeve të Ballkanit për të punuar së bashku kundër antisemitizmit.

Pjesëmarrësit janë: Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, Kryetarët e Parlamenteve nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, plus zyrtarë nga Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Izraeli.

“Është një lajm i mirë që ne, shqiptarët dhe popujt e Ballkanit Perëndimor, një rajon që ka vuajtur më shumë se çdo pjesë tjetër e botës, pasojat e pikëpamjeve dhe qëndrimeve etno-centriste dhe fetare-centriste, bashkohemi në këtë veprim emancipues të civilizimit bashkëkohor: lufta kundër antisemitizmit, ”tha Gramoz Ruci, Kryetari i Parlamentit të Shqipërisë.

“Të gjithë kombet që gjatë gjithë historisë kanë mbrojtur hebrenjtë nga shfarosja dhe i mbështesin ata sot kundër stigmës kanë të drejtë të jenë krenarë. Por ne shqiptarët kemi më shumë arsye për të qenë krenarë sepse Shqipëria është i vetmi vend në Evropë ku të gjithë hebrenjtë u morën nën mbrojtje dhe u shpëtuan gjatë Luftës së Dytë Botërore. Atdheu ynë, Shqipëria, në kohë të vështira ka shërbyer si një tokë rezervë për hebrenjtë. ”

Drejtori i Lëvizjes Anti-Semitiste Sacha Roytman-Dratëa përgëzoi parlamentin shqiptar për miratimin e përkufizimit të antisemitizmit nga IHRA dhe shprehu se vendet e tjera, përfshirë shtetet me shumicë myslimane, do të vepronin në mënyrë të ngjashme.

“Në një kohë kur antisemitizmi po rritet në të gjithë botën, përkufizimi i IHRA nuk ka qenë kurrë më i rëndësishëm. Miratimi i përkufizimit të IHRA-së bën të qartë se antisemitizmi nuk ka vend në shoqëritë e lira, demokratike dhe tolerante si Shqipëria.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...