Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Në Itali protestohet kundër masave të marra ndaj Covid

Protesta të dhunshme shpërthyen në të gjithë Italinë të hënën rreth kufizimeve të reja për të frenuar valën e dytë të vendit të Covid.

Raportohen përplasje në disa qytete të mëdha – përfshirë Torinon, ku bombat me benzinë ​​u hodhën ndaj oficerëve.

Në Milano u përdor gaz lotësjellës për të shpërndarë protestuesit, ndërsa dhuna u raportua gjithashtu në Napoli.

Demonstratat filluan menjëherë pasi urdhri i rendit kombëtar për të mbyllur restorantet, baret, palestrat dhe kinematë hyri në fuqi në 18:00 me kohën lokale.

Shumë rajone kanë vendosur gjithashtu ndalimin e orëve të natës – përfshirë Lombardinë, Milano dhe Piemonte, Torino.

Protestat u zhvilluan edhe në shumë qytete të tjera, duke përfshirë Romën, Gjenovën, Palermon dhe Triesten.

Ndërsa një bllokim fillestar kombëtar në fillim të këtij viti u përmbush në mënyrë paqësore, njoftimi i masave të reja është pritur shumë keq.

Bizneset e vogla argumentojnë se ata janë ende duke u rikuperuar nga ky bllokim i parë dhe se më shumë kufizime mund t’i falimentojnë ato.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...