Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Në mungesë të kuorumit nuk kalon Kodi Civil i Kosovës

Projekt Kodi Civil i Republikës së Kosovës, në mungesë të kuorumit nuk ka kaluar në seancën e Kuvendit të Kosovës.

Më 28 vota për, dy kundër dhe dy abstenime nuk ka kaluar Projekt Kodi Civil.

Ndryshe, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, është paraqitur për shqyrtim dhe miratim në lexim të parë Projekt Kodi Civil i Kosovës, rezultat i punës së gjatë i Ministrisë së Drejtësisë e mbështetur edhe nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë “Mbështetje Kodit Civil-Faza 2”.

Ministri i Drejtësisë̈ nga radhët e AAK-së, Selim Selimi në ekspozenë̈ e tij para deputetëve, ka thënë̈ se përmes këtij Projekt Kodi synohet rregullimi dhe harmonizimi i dispozitave ligjore të së drejtës civile, si ligjit të marrëdhënieve të Detyrimeve, Ligjit të Pronësisë̈ dhe të drejtave tjera sendore, Ligjit të Familjes dhe Ligjit të Trashëgimisë̈.

Ndërkaq, reagime të shumta ka pasur edhe nga ana e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, pasi Projekti Kodi Civil i Republikës së Kosovës, parasheh edhe martesat mes gjinisë së njëjtë.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...