Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

“Në orët e fundit kishte kërkuar të fliste me familjen”, shqiptari i jep fund jetës në burgun e Italisë!

Të dielën një i burgosur 40-vjeçar shqiptar i dha fund jetës së tij në burgun Rocco D’Amato, në Itali. Ai kishte qenë në paraburgim për disa muaj, në pritje të gjyqit për vjedhje dhe rezistencë ndaj një zyrtari publik. Shoku që ndante një dhomë burgu me të nuk kishte vërejtur asgjë. Në orët e fundit ai kishte kërkuar të fliste me familjen e tij.

Lajmi vjen nga Antonio Ianniello, garantuesi i të burgosurve. “Gjatë vitit 2019 – shkruan ai në një shënim – janë kryer dy vetëvrasje të personave të ndaluar në burgun e Bolonjës dhe në fundjavën e parë të vjeshtës së këtij viti lajmi tragjik i një vetëvrasjeje tjetër në lidhje me një burrë të huaj arrin edhe një herë i cili kishte qenë në paraburgim për disa muaj, i vendosur në një qeli të përbashkët. Sot, ashtu si atëherë, nevoja urgjente për të zhvilluar strategji që mund të bëjnë më efektive zbatimin e planit kombëtar për parandalimin e sjelljeve vetëvrasëse në burg, indikacionet e të cilave duhet të përkthehen në protokolle operative lokale, midis individit Instituti Penitenciar dhe autoriteti kompetent shëndetësor, që përbëjnë planin lokal të parandalimit. Përpjekja e operatorëve të ndryshëm është komplekse në një kontekst burgu, në të cilin qëndrueshmëria e numrave në lidhje me pranitë në burg zvogëlohet, duke rezultuar shpesh në batanije shumë të shkurtër”.

Francesco Borrelli, drejtori i sindikatës së Policisë së Burgjeve Sappe, ndërhyri mbi incidentin, i pyetur nga Repubblica Bologna: “I burgosuri ishte vendosur në katin e parë, në departamentin e infermierisë, ku ishte transferuar në mbrojtjen e tij pasi kishte pasur probleme me bashkatdhetarët. Në Dozza sot kemi 730 të burgosur, jemi të mbipopulluar. Dhe ka një mungesë të agjentëve të personelit. Falë profesionalizmit të agjentëve, ne shmangim shumë përpjekje për vetëvrasje. Por ju duhet edhe pajisje e përshtatshme”.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...